Новий закон про децентралізовану генерацію: що він дає ринку і де ще є прогалини
Ольга Савченко, старша партнерка Altelaw&Sempra, взяла участь у панельній дискусії DiXi Group «Energy Security Talks: Summer Outlooks», присвяченій проходженню літнього сезону та розвитку децентралізованої енергетики в Україні.
Закон є відповіддю на запит ринку, але прийшов пізно.
Базовим законодавчим актом для розвитку децентралізованої генерації та відновлюваної енергетики стало прийняте нещодавно законодавство – Закон №437-К. Він задумувався як регуляція аукціонів з розподілу квот підтримки («зелені аукціони»), але на 60 сторінках врегулював значно ширше коло питань.
«Закон в основному позитивний. Це відповідь на пропозиції та потреби ринку. Але він з’явився на п’ятому році війни. В умовах гострої потреби в приватних інвестиціях в енергетику ми повинні бути швидшими і з основним законодавством, і зі вторинною нормативною базою під нього» – – зазначила Ольга Савченко.
Що змінив закон: ключові новели
Аукціони отримали нові можливості. Строк проведення продовжено до 2035 року, знижено поріг входу для учасників, врегульовано питання технічних невідповідностей вже збудованих об’єктів, продовжено строк реалізації проєктів з урахуванням воєнного стану. Введено нову категорію для аукціонів СЕС + УЗЕ з ціновим кепом 12 €/МВт·год. Квота на аукціон у 2026 році – 1 ГВт.
Важлива системна зміна: якщо раніше аукціонний механізм фактично працював як контракт на різницю, тепер це чиста ринкова премія. «Це те, що хотів ринок і що потрібно», – коментує Ольга.
Проте є фундаментальна проблема з контрагентом. Контрагентом за аукціонною моделлю залишається ДП «Гарантований покупець», установа з накопиченими боргами за 2022 рік і наступні роки. Через брак інституційної довіри до цього механізму європейські інвестори та фінансові інституції сприймають його апріорі зі скепсисом. Вирішення боргової проблеми – завдання на «вчорашній день».
Гнучке приєднання: закон закріпив можливість використання існуючих потужностей підстанцій з подальшим нарощенням потужності приєднання. Активно розробляється вторинна нормотворчість. Водночас на практиці підходи різних ОСР суттєво відрізняються, що потребує посилення механізмів контролю та відповідальності за своєчасне і якісне виконання зобов’язань.
«Приєднання всіх до всіх». Нова конфігурація дозволяє споживачам, виробникам і різним видам генерації взаємодіяти між собою і це відкриває можливість використання вільних потужностей у споживачів.
Та маємо прогалину по УЗЕ. Установка зберігання електричної енергії, додана до виробника, отримує право на пільгові тарифи з розподілу, передачі та диспетчеризації, але не має права заряджатися з мережі без отримання окремих технічних умов. З огляду на великий обсяг вже збудованих сонячних об’єктів, які потребують балансування, це гальмує стимулювання розвитку УЗЕ поруч з такими об’єктами.
Двосторонні договори для газової когенерації – Закон дав можливість їх укладення. Водночас поєднання цієї норми з наявними прайскепами не створює достатніх умов для розвитку децентралізованої газової генерації поруч зі споживачем.
Гарантії походження – Закон врегулював можливість їх визнання. І повноцінне запрацювання цього інструменту потенційно відкриє можливості для експорту електроенергії за вищою ціною.
Законодавчий прогрес – реальний та швидкість ухвалення вторинної нормативної бази, вирішення боргової проблеми Гарантованого покупця та допрацювання норм по УЗЕ залишаються критичними умовами для того, щоб нові правила справді запрацювали як інвестиційний сигнал.
Altelaw&Sempra супроводжує проєкти у сфері відновлюваної енергетики, УЗЕ та будівництва енергетичних об’єктів на всіх етапах: від отримання дозвільної документації до введення в експлуатацію та виходу на ринок.
Ще новини
Докладніше
Докладніше
Докладніше